Photo: Ulf Lundin imagebank.sweden.se

Доки українські студенти ще насолоджується останніми днями кризових канікул, студенти університетру Гетеборга вже на всю пишуть перші assignments (англ.: завдання) другого семестру. Все як у фільмах про коледжі: барикади з книг і кава to-go на столах усіх міських бібліотек вже зараз. Втім, самим лише навчанням наших співвітчизників у шведському університеті не злякаєш, тож, освоївшись та роззнайомившись із новою країною, чимало студентів починають активно співпрацювати із різноманітними організаціями. Про одну з них і піде мова цього разу.

Photo: http://www.gotastudentkar.se

Студентська спілка Гетеборзького університету називається Göta (звучить дещо співзвучно із старовинною назвою річки, на якій стоїть місто – Göta Älv) і особисто мене вражає своєю… нефіктивністю! Göta має чітку структуру: президент, два віце-президенти (з освітніх та соціальних проектів) і правління на центральному рівні та на рівні інститутів (їх в університеті шість). Вибори на усі посади відбуваються щороку в квітні. Обов’язком президента спілки у кожному інституті є насамперед підтримання зв’язку і живого діалогу між студентами усіх програм цього інституту, обізнаність у їхніх потребах і проблемах як, втім, і у фінансових реаліях кожної з програм.

Photo: Michal Dzienis Göta IT-Section

Числені студентські знижки, вечірки і безкоштовні барбекю-паті – це лише верхівка айсбергу діяльності цієї організації. Так, наприклад, спілка організовує щорічну грандіозну вечірку для новоприбулих іноземних студентів в одному з кращих відкритих нічних клубів міста, проводить традиційні творчі святкування Різдва (з поїданням спеціальної рисової каші з вершками та корицею:) та Великодня (з пошуком шоколадних яєць по кампусу), утримує студентський паб та надає невеликі гранти іншим студентським організаціям. На особливу увагу заслуговує ініціатива студентської спілки IT-інституту, яка називається Програма менторства. Усім охочим координатори програми можуть підібрати фахівця, який допоможе поглянути зсередини на шведський ринок вакансій, дасть поради з працевлаштування, розвитку та презентацій власних умінь. Для іноземних студентів ця програма часто проторює стежку у професійне життя і закладає першу цеглинку у мережі важливих контактів у новій країні.

Union3

Звісно ж, студентська спілка – це не івент-агенція, і займається і справами, дотичними до навчання, як-то умови навчання, стан кабінетів, зручне планування розкладу та донесення думок і претензій студентів до адміністрації. Як і всюди у Швеції, представники адміністрації напрочуд відкриті до діалогу. Так, існує практика “ректорського сніданку”, під час якого представники спілок та університетського керівництва насправді… снідають разом та обговорюють актуальні проблеми.

Photo: Michal Dzienis Göta IT-Section

Тема грошей, принаймні суспільних, тут, до речі, також не є табу. Керівники кожної з програм повинні за першим проханням надавати інформацію про бюджет програми та наявну суму коштів. Така інформація допомагає у скаладанні щорічного бюджету студенської спілки, та “пробиванні” більшої суми для студенськх проектів. Як правило, універсальна українська проблема “немає грошей” тут не існує – гроші завжди є, просто треба гарненько обгрунтувати потребу у їх отриманні та, звісно ж, надати детальний звіт про використані кошти. Кожен осередок студенської спілки має власний рахунок та банківську картку, виписану на ім’я президента осередка. Щомісячні фінансові звіти складають левову частку роботи президента та віце-президентів, які, до речі, працюють на цих посадах на умовах повної зайнятості та отримують зарплатню у розмірі близько 17.000 крон.

На відміну від керівників студенських спілок, члени правління працюють на волонтерських засадах, але і вони можуть отримати чимало переваг за свою активність. Так, наприклад, вони отримують право безкоштовного навчання на професійних курсах Folkuniversitet вартість навчання на яких зовсім не дешева. Пересічні ж члени студентських спілок за свій щорічний внесок отримують чимало заохочувальних приємностей, як-от знижки у мережі студентських спортклубів, книжкових магазинах, спеціальні запрошення на престижні шоу та концерти і, найголовніше, додаткові два місяці у черзі очікування на отриманя житла! (*ситуація із студентськими квартирами в Гетеборзі украй напружена, і тому, щоб отримати змогу винаймати житло, доводиться чекати по кілька років, при цьому перевага надається тим, хто у черзі стоїть вже давно).

Photo: Michal Dzienis Göta IT-Section

Міжнародні характеристики студенської спілки можуть, однак, бути куди кращими. Переважну більшість посад займають шведи, але воно й не дивно. Усю документацію необхідно вести шведською мовою, установчі правила й регулювання також не перекладено. Втім це зовім не означає, що іноземцям до Göta – зась. Активна життєва позиція, працеспроможність і стресостійкість, виховані вітчизняною системою освіти дають неабиякий бонус вихідцям з колишнього СНД у сфері молодіжного активізму і студентського самоврядування.

Текст: Наталка Дмитренко

Залишити відповідь