Сьогодні –  незважаючи на те, що сьогодні субота! – наша невеличка школа гула, як вулик, аж до самісінького вечора. Вибухи сміху змінювалися звуками сопілки, благоговійну тишу слухання  розривав шалений тупіт ніг, вигуки захоплення переростали в аплодисменти і все це гармонізували надзвичайно мелодійні і водночас ритмічні до пританцьовування  пісні шведською – про Мадікен, Пеппілотту Льондстрім та бешкетника Еміля. Візуальних ефектів теж вистачало: були і кіски, що стирчали у різ

Від початку існування нашої школи важливе місце в освітньому просторі учнів займає вивчення творчості геніальної шведської письменниці Астрід Ліндгрен, яка відома у всьому світі як Надзвичайний та Повноважний представник Дитинства у світі Дорослих, як захисник прав дітей на дитинство. Книги, написані нею, ми вивчаємо в усіх класах, починаючи від першого і завершуючи випускним. Феномен її творчості якраз і полягає в тому, що писала вона і для дітей, і для дорослих. На сторінках її творів знайшли місце теми, цікаві та зрозумілі всім. Бо, як справжній майстер слова, як глибоко мудра й добра людина, вона відображує життя правдиво й різноманітно, даючи можливість і дітям, і дорослим увійти до світу людяності й порядності, щирої дружби й вірності, цікавих пригод та подій. Твори Астрід геніальні як  художньо, так і психологічно. Письменниця ненав’язливо, у дитячій манері розкриває для дітей проблеми світу і способи їх вирішення, даючи тим самим мудрі підказки дорослим. Так, так, нам, дорослим, варто придивитися до вчинків літературних героїв  шведської письменниці, щоб зрозуміти щось дуже важливе у наших дітях, у наших взаєминах із ними та й, врешті решт, у нас самих.

7242286_orig (1)

Книги Астрід Ліндгрен допомагають зростити в дитині добре, чутливе серце,  і – що ще надзвичайно важливо! –  допомагають  захопитися книгою, читанням взагалі. А це одне із ключових завдань школи. Отож навчити дитину читати захоплено, з цікавістю, зі смаком, сприяти  мотивації до освоєння важливого уміння бути читачем уже багато років допомагають нам твори цієї найвідомішої у світі дитячої письменниці.

5291278_orig (1)
681385_orig (1)

У нашому шкільному календарі відведено цілий період занурення у вивчення творів Астрід Ліндгрен. Традиційно він розпочинається за три тижні до 14 листопада – її дня народження. До цього дня учні всіх вікових категорій текстуально вивчають різні твори письменниці за технологією «читання-проживання». Це означає, що крім традиційних форм роботи з художнім текстом дітям пропонуються активності, які заохочують до уважного прочитування і розуміння, стимулюють уяву, мислення, допомагають увійти до художнього світу, створеного письменницею,  ніби «оживлюють» твір та його героїв: їхні ігри, улюблені страви, пригоди… Свято Дня народження Астрід для нас – це свято хорошої дитячої книги, свято Дитинства, тому всі покоління наших учнів завжди з нетерпінням  його очікують. Усі наші справи і свята ми придумуємо разом – так от, є такі традиції, яким уже майже два десятки років, – а діти кожного року знову і знову включають їх до програми святкового дня. Серед фаворитів – конкурс «Герої Астрід серед нас»: це коли кожен перевтілюється в улюбленого героя, і разом з іншими, наприклад, Карлсонами змагається за звання «Карлсона нашої школи». Всі конкурси – за творами, передбачають уміти те, що вмів робити обраний тобою герой. Сьогодні Пеппі Довгіпанчохи серед іншого мали продемонструвати й уміння перекидати на пательні млинці – хто більше разів за одну хвилину. Захопливе видовище! Ще цього дня ми завжди катаємось на конях, презентуємо свої ілюстрації, поповнюємо новими експонатами музей «Світ Астрід Ліндгрен», пишемо листи Астрід до Нангіяли, міркуємо на літературних конференціях… День закінчується тортом зі свічками і затишною розмовою – про письменницю, книги і про нас самих. Астрід завжди дарує хороші теми для розмови – з тих непростих, у яких діти часто мудріші за дорослих!..

Протягом усього дня кожен його учасник відчував присутність Астрід, її ласкавий погляд, усмішку та тепло. Дякуємо усім, хто підготував свято, дякуємо усім, хто був на ньому присутній, дякуємо тобі, люба Астрід, що маємо такий чудовий світ – світ твоїх творів. У ньому так затишно і людяно!

Це слова і бачення святкового дня від нашої учениці. А ми, шановні дорослі, давайте спробуємо прочитати хоча б один із творів Астрід Ліндгрен просто для себе. Бо ж… Насправді дитинство ніколи не полишає нас, чи не так?

Впевнена, ми отримаємо справжнє задоволення, можливо – відповіді на питання, обов’язково – затишок у душі, та й  витрачений на це читання час стане хорошою інвестицією у Дитинство тих, за кого ви відповідаєте…

З наступного тижня, кажуть, ітимуть дощі  – хороший привід для затишного читання!

Текст: Тетяна Дмитренко

ні боки, і з десяток смугастих шкарпеток, і чудовий пропелер на спині, і зачарований ліс у кабінеті історії ( власне, просто понатикувані кругом сухі гілки – але вражало!), і чудове лісове вогнище у природничому кабінеті (ну то й що, що з паперу!)…

Сьогодні у нас було велике шкільне свято – день народження Астрід Ліндгрен. Свято книги і читання, свято дитинства, свято дитячої культури.

Залишити відповідь